👈 فروشگاه فایل 👉

قاعده منع محاکمه و مجازات مجدد در حقوق کیفری بین المللی

ارتباط با ما

... دانلود ...

قاعده منع محاکمه و مجازات مجدد در حقوق کیفری بین المللی

هدف از این مقاله بررسی قاعده منع محاکمه و مجازات مجدد در حقوق کیفری بین المللی می باشد

مشخصات فایل

تعداد صفحات

28

حجم

195/280 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

pdf

توضیحات کامل

قاعده منع محاکمه و مجازات مجدد از قواعد مهم حقوق کیفری داخلی است. برا ساس این قاعده، کسی را نباید دوبار برای یک جرم محاکمه و مجازات کرد. این قاعده در اسناد بین‌المللی و منطقه‌ای حقوق بشر مطرح شده است.

قاعده منع محاکمه و مجازات مجدد در اساسنامه دادگاههای کیفری بین‌المللی، اعم از نظامی، موقت و خاص و دائمی نیز پذیرفته شده است. تحولات حقوق کیفری بین‌المللی نشان می‌دهد که احساسات عمومی جهانی، تمایلی به تکرار محاکمه و اجرای مجازات نسبت به رفتار مجرمانه واحد ندارد. صلاحیت دادگاه کیفری بین‌المللی دائمی، تکمیلی است و بر این اساس، اگر دادگاههای ملی به‌طور کامل و با رعایت اصول دادرسی عادلانه، اقدام به رسیدگی کنند، دلیلی برای پذیرش صلاحیت دادگاه بین‌المللی وجود ندارد و در این صورت، محاکمه و مجازات مجدد منتفی است.

اگر دادگاههای داخلی، اصول دادرسی عادلانه را مراعات نکنند، دادگاه بین‌المللی خود را صالح به رسیدگی می‌داند. این اقدام دادگاه بین‌المللی موجب نقض قاعده منع محاکمه و مجازات نیست؛ زیرا رسیدگی دادگاه ملی، بدون رعایت اصول دادرسی شناخته شده بین‌المللی، محاکمه عادلانه و منصفانه تلقی نمی‌شود. مهمترین ایراد بر اساسنامه دادگاه کیفری بین‌المللی دائمی در مقایسه با اساسنامه‌های دادگاههای کیفری بین‌المللی موقت این است که این دادگاه، در صدور حکم، ملزم به احتساب مجازات اعمال شده دادگاه ملی نیست و این امر به منزله نقض قاعده منع مجازات مجدد محسوب می‌شود.

👇محصولات تصادفی👇

ماهیت معرفت شناسی و بررسی رایج ترین مدل های آن تشریح کامل احساس امنیت و بررسی شاخص ها و نظریه های روانشناسی مربوط به آن بررسی رابطه سرمایه فکری و عملکرد مالی شرکتها پذیرفته در بورس تهران معماری و شهرسازی تهران 16 و 17 میلادی پاورپوینت تحلیل ساختمان مسکونی روزن (عباس ریاحی فرد، فری ناز رضوی نیکو)