👈 فروشگاه فایل 👉

ارزیابی فقهی حدود حجاب از نگاه اهل سنت

ارتباط با ما

... دانلود ...

ارزیابی فقهی حدود حجاب از نگاه اهل سنت

در دانلود تحقیق رشته حقوق به ارزیابی فقهی لزوم و حدود حجاب از نگاه اهل سنت می بشد

مشخصات فایل

تعداد صفحات

38

حجم

0/60 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

doc

توضیحات کامل

دانلود تحقیق رشته حقوق

ارزیابی فقهی لزوم و حدود حجاب از نگاه اهل سنت

چکیده

یكی از احكام ثابت اسلام كه همه مذاهب اسلامی بر آن اتفاق دارند. دستور رعایت حجاب برای بانوان است و از آن جا كه بخش قابل توجهی از جهان اسلام را اهل تسنن، تشكیل می‌دهند، این مسأله در تمام جهان اسلام مطرح است، در این نوشتار دیدگاه مفسران و فقهای اهل تسنن در زمینه اصل لزوم پوشش و محدوده آن با توجه به آیات، روایات و استنباط‌های فقها مورد بررسی قرار گرفته و دلایل و مبانی آن مطرح شده است و در ادامه به این سؤال پاسخ داده شده كه از منظر فقهای اهل تسنن آیا نظام اسلامی و حكومت مشروع دینی در زمینه حجاب و پدیده بی‌حجابی مسئولیت دارد؟ دلایل و راهكارهایی كه بر بستر فقه در این زمینه می‌توان فرض نمود، نیز مورد بررسی قرار گرفته است، از دلایل مهم این مسأله می‌توان به «تعزیر گناهكار»، «امر به معروف و نهی از منكر» و «حفظ شعائر مسلمان‌ها»، اشاره نمود.

كلید واژه:

پوشش

اهل تسنن

حكومت

تعزیر

عورت

مقدمه

پس از ظهور اسلام احكام و دستورهایی برای بشر نازل گشت كه بیشتر این احكام بر اساس روایت «حلال محمد حلال ابداً الی یوم القیامه و حرامه حرام ابداً الی یوم القیامه لایكون غیره و لایجئ غیره» (كلینی، 1405ق: ج 1، ص 58)، ثابت و جاودان می‌باشند. ‌در میان این احكام برخی عمومی بوده و تمام انسان‌ها اعم از زن و مرد مكلّف به تبعیت از آن هستند و تعدادی مربوط به گروه‌های خاص اجتماعی می‌باشد. یكی از دستورهای عمومی، حكم پوشش برای مردان و زنان است، ولی آن‌چه كه در زمان‌های اخیر حساسیت‌ها را برانگیخته و مسأله‌ساز شده، خصوص حجاب زنان و محدوده آن است. 

با ورود پدیده تجدد و مباحث روشنفكری به جهان اسلام اعم از جهان عرب و غیرعرب، حجاب بانوان دچار چالشی فراگیر شده و جالب توجه این كه برخی با دفاع متجددانه از شریعت به مخالفت با شیوه مرسوم و رایج از حجاب پرداخته و با نگاهی متفاوت، آیات و روایات وارده را تفسیر كرده‌اند.با تحقق انقلاب اسلامی و درگیر شدن برخی احكام اسلامی با روابط اجتماعی، حساسیت این مسأله بیشتر شده است، به ویژه، در حال حاضر حجاب به نماد هویت‌ زنان مسلمان تبدیل شده و در دهه‌های اخیر مورد توجه خاص محافل فكری، فرهنگی و مطبوعاتی قرار گرفته است.

در این نوشتار پس از توضیح واژه‌های قرآنی پوشش، برداشت صاحب‌نظران مذاهب چهارگانه اهل تسنن نقل گردیده و سعی شده، تمام منابع از كتاب‌ها و نوشته‌های علمای اهل سنت باشد.

فهرست مطالب

1) پوشش قبل از اسلام 3

2)آیه‌های حجاب 4

1-2) سوره احزاب 5

1-1-2) جلباب 5

2-1-2)یدنین 6

3-1-2)محدوده پوشش 6

4-1-2) نقد و بررسی 8

2-2) سوره نور 11

1-2-2) زینت 12

2-2-2)خمار 15

3-2-2)جَیب 15

3)پوشش در فقه اهل تسنن 17

1-3) روایت «المرأة عورة» 19

1-1-3) مفهوم و مصداق عورت 19

2-3) روایت «بهزبن حكیم» 20

3-3) نقد و بررسی 21

4-3)كیفیت لباس 23

5-3) حجم بدن 24

4) پوشش و مسئولیت حكومت 26

1-4) دلایل اختیارات حكومت 27

1-1-4)اجماع بر تعزیر گناه كار 27

2-1-4) امر به معروف و نهی از منكر 28

3-1-4) تأمین امنیت اجتماعی و سلامت روانی جامعه 29

4-1-4) حفظ شعایر مسلمین 30

👇محصولات تصادفی👇

فصل دوم پایان نامه و پیشینه پژوهش هوش اخلاقی کارکنان پاورپوینت حقوق و قوانين سايبری حمایت های کیفری در قبال زنان بزه دیده از خشونت و جرایم جنسی بررسی اعتراض به آراء دادگاهها و مراجع قضایی تئوریهای متفاوت حسابداری